Sat krija

Posaďte se do sedu na patách s pažemi nad hlavou. Všechny prsty kromě ukazováčků, které směřují nahoru, jsou propletené. Muži mají pravý palec přes levý, ženy levý přes pravý.

Recitujte mantru SAT NÁM (sat = pravda, nám = jméno). Při SAT vtáhněte břicho, při recitaci NÁM břicho povolte. Dech se upraví sám.

Oči jsou zavřené, soustředí se do bodu mezi obočím (třetí oko). Pokračujte 3 minuty.

Poté se nadechněte, aplikujte kořenový zámek (múlbandh = stažení řitního otvoru, močové trubice a svalů spodního břicha) a stáhněte pevně svaly od hýždí přes záda až k ramenům. V duchu si přestavte energii, které stoupá vzhůru a protéká vrcholkem vaší hlavy.
Vydechněte, zůstaňte ve výdechu a aplikujte všechny tři zámky, tzv. mahábandh. (Při výdechu vtáhněte bránici vzhůru, aplikujte kořenový zámek a zatlačte hlavu rovně vzad v krčním zámku). Nadechněte se a odpočiňte si.

Vždy po provedení sat krije je třeba odpočinek v hluboké relaxaci. Položte se na 3 minuty na záda, otočte dlaně vzhůru, zavřete oči a úplně se uvolněte.

Provedení sat krije

Dobu provádění sat krije můžete postupně prodloužit až na 31 minut, ale nezapomeňte ihned po ní dostatečně a hluboce relaxovat. Pro dosažení delší doby provádění je vhodné provádět sat kriju 3 minuty a poté 2 minuty odpočívat. Celý cyklus zopakujte 5krát,tedy 15 minut sat krije a 10 minut odpočinku. Doporučenou dobu relaxace prodlužte o 15 – 20 minut. Nepokoušejte se ihned dosáhnout 31 minut, respektujte skrytou sílu této techniky. Nechte kriju, aby dostatečně připravila půdu vašeho těla k zasazení semínka hlubšího zážitku. Není pouhým cvičením, je to krija, která pracuje na všech úrovních vašeho bytí – známého i nepoznaného. Přílišným prosazováním fyzického těla můžete blokovat jemnější zážitek vyšších energií.