Dlouhé ek ong kár

Guru Nanak Ek Ong Kar v2czPosaďte se do sedu se zkříženýma nohama nebo na židli. Páteř je rovná. Před samotnou meditací se nalaďte třikrát vyslovenou mantrou ong namó guru dév namó. Spojte bříška palce a ukazováku do tzv. gján mudry. Bradu stáhněte mírně dozadu a dolů tak, aby se narovnala krční páteř. Zavřete oči. S každou vyslovenou slabikou se soustřeďte na jednu čakru. Mantru vyslovujte v jednom tónu. Hlídejte si, že nezakláníte hlavu dozadu.

V první fázi se zhluboka nadechněte a krátce, s důrazem a z břicha vyslovte slabiku ek. Ong vyslovte ze zadní části hrdla, rozvibrujte horní patro a rezonujte zvuk v nose. Přechod z ong do kár je bez přerušení a obě slabiky jsou stejně dlouhé. V druhé fázi se opět zhluboka nadechněte. Vyslovte krátké sat dlouhé nám, až budete téměř bez dechu. Zakončete krátkým vyslovením siri. Slabika sat je tedy krátká a pozornost držíme v oblasti pupíku. Nám rozvibruje srdeční oblast. Sirí se vyslovuje spíše jako „sri“ a krátce. Ve třetí fázi se nadechněte do poloviny kapacity plic a vyslovte vahe gurú. Slabiku vahe rozdělte na dvě části – va a druhou , která se jednolitě spojí s následným gurú, vysloveno jako „grú“. Jedná se o tzv. aštang mantru, což znamená, že má osm slabik a „hégrú“ se vyslovuje společně jako jedna slabika. To je konec jednoho cyklu. Pak začněte opět od první fáze. Na závěr celé meditace se zhluboka nadechněte, zadržte na několik vteřin dech a pozornost zaměřte do bodu mezi obočím. Pak vydechněte a odpočiňte si. Celou meditaci ukončíte třikrát opakovanou mantrou sát nam.

Meditaci provádějte nejprve po 7 minut. Postupem času můžete zvýšit na 11, 31 a 62 minut. Opravdu zkušení mohou praktikovat max. 2 a půl hodiny.