Síla úplňku a jóga

Autorka: Sabina Noorpreet Tošovská

Hned příští sobotu – 4. dubna 2015 ve 14 hod. – nás čeká astrologicky mimořádný úplněk, jehož vlivu můžeme využít pro zvýšení účinku jógové praxe a pro sebeléčení. Proč? Co vlastně znamená úplňkový čas pro jógu?

Co je úplněk?

full-moon-460314_1280Astronomicky je to čas, kdy se Měsíc nachází (z pohledu Země) přímo proti Slunci. Je to jediná poloha Měsíce, kdy můžeme vidět celou jeho přivrácenou část. Je to doba nejsilnějšího ozařování zeměkoule Sluncem: jednak jím samým a k tomu ještě slunečními paprsky odrážejícími se od celé poloviny povrchu Měsíce. Slunce z jedné strany a z druhé přitažlivost Měsíce má za následek vytvoření protichůdných sil, které mají silný vliv na dění na Zemi – jak v přírodě, což je nejmarkantněji vidět na zvýšené síle přílivu, tak v nás samých, ať už v našich tělech či v psychice.

Jaký je vliv úplňku?

Úplněk s sebou přináší zintenzivnění přírodních dějů a jako by násobil vše, co děláme, myslíme, cítíme.  Ovlivňuje také fyzikálně neměřitelné energie a síly, jež nás obklopují. Ne nadarmo je folklór plný báchorek o silách či bytostech ožívajících právě za úplňku. Z esoterního pohledu je úplněk nejmagičtější měsíční fází. Důležité magické a náboženské rituály všech kultur se odehrávají právě během úplňku. S úplňkem pracují i tradiční jógové systémy, včetně Kundalini jógy podle Yogi Bhajana.

Yogi Bhajan občas volil určité meditace či krije podle aktuální fáze Měsíce, s poukazem na to, jak měsíční fáze ovlivňují psychofyziologické funkce a reakce organismu: jejich kvalita kolísá a intenzita se mění ve vlnách od novoluní k úplňku a od úplňku k novoluní. Při novoluní jsme na energeticky nejnižším bodě, s přibývajícím Měsícem pak energie přibývá.

Když nastane úplněk, je náš hormonální systém nejaktivnější a dochází k akceleraci vnitřní energie. Náš psycho-energetický systém běží na plné obrátky, naše vnitřní sluneční i měsíční energie jsou v plné síle a zároveň vytvářejí maximální polaritu. Máme tendenci být aktivnější, vnímavější, bdělejší, ale také emotivnější, reaktivnější, nervóznější než v jiných dnech.

Jak využít energie úplňku?

Tuto „úplňkovou energii“ můžeme usměrnit a vědomě využít k vnitřní práci, sebeléčení, sebečištění, posílení účinků meditace. Máme mimořádnou šanci vybalancovat své vnitřní polarity, zharmonizovat tělo i psychiku. Hodně si pomůžeme také tím, že budeme pít pouze vodu s citronem.

Yogi Bhajan doporučoval pro dobu kolem úplňku zejména Antar Naad Mudru a Dhrib Drišti Ločaina Karmu, kterou si představíme níže.

Meditace v době úplňku – Dhrib Dhrišti Ločina Karma

Meditace, jejíž název se dá přeložit jako „konání, jež přináší vhled do budoucnosti“. Praktikujte ji nejlépe v předvečer úplňku.

Usedněte s rovnou páteří, ruce v gyan mudře položte na kolena dlaněmi vzhůru, pohled upřete na špičku nosu. Představujte si, že z vašeho třetího oka proudí šikmo vzhůru mantra Sa-Ta-Na-Ma (Existence-Život-Zánik-Znovuzrození). Přestože je váš zrak upřen na špičku nosu, vědomím jste ve svém třetím oku, z něhož mentálně vyzařujete mantru do nekonečna. Vnitřně ji opakujte v pravidelném, harmonickém rytmu sladěném s dechem (jednou nebo dvakrát Sa-Ta-Na-Ma při nádechu, totéž při výdechu):

Sa_Ta_Na_Ma

Účinky meditace

Yogi Bhajan říkal, že nejsilněji působí tato meditace v předvečer úplňku, neboť v tu dobu je naše podvědomí nejvíc otevřeno jejímu vibračnímu účinku. Je ovšem třeba ji dělat alespoň 15 minut, ideálně 31 minut.

Tato meditace dává schopnost velmi efektivně myslet, jednat a hlavně mluvit. V jógických textech je psáno, že praktikujete-li tuto meditaci pravidelně a v delších časech (31 min. a více):

 1. budete schopni inspirovat druhé tím, co říkáte,
 2. vaše slova budou mít hluboko pronikající účinek,
 3. ať už řeknete cokoli, bude to odrážet pravdu o dané situaci,
 4. váš pohled bude léčit,
 5. budete znát předem důsledky čehokoli, co začnete.

Obecná doporučení pro dobu úplňku

 • Držte půst nebo konzumujte jen zeleninové a ovocné šťávy.
 • Pokud jíte, volte stravu bez koření, cukru a tuků.
 • Pijte více než obvykle, zejména vodu s citrónem.
 • Vyhněte se operacím a lékařským zákrokům, včetně zubařských.
 • Zkraťte dobu ásan a krijí; prodlužte pranajámu.
 • Především meditujte.

Doporučení pro úplněk 4. dubna 2015

Dopřejte si nejen hlubokou meditaci, ale také úlevu a očistu svým ledvinám. Začněte už v pátek 3. dubna 2015, zakončete v neděli. Nedělejte žádná zásadní rozhodnutí. Energii zaměřte dovnitř sebe sama. Zvědomte své vnitřní konflikty, pokuste se vyvážit protikladné síly v sobě, sjednotit je do harmonického a smysluplného celku. 

***

Tosovska SabinaSabina Noorpreet Tošovská  lektoruje kundalini jógu, pořádá kundalinijógové a seberozvojové semináře,  věnuje se astrologii. zároveň s kundalini jógou praktikuje krija-jógu a shledává, že se úžasně doplňují. dlouhodobě se věnuje meditaci a introspektivním technikám. studuje různé metody aktivování intuice, což je v současné době hlavní oblast jejího zájmu mimo jógu, meditaci a astrologii. Více na www.noorpreet.cz.

Příspěvek byl publikován v rubrice Astrologie, Blog se štítky . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.