Sat narayan – Meditace na vnitřní mír

Autorka: Veronika Damanpreet Šilarová

Jedu pracovně mezi lidi, kteří mi nejsou příznivě nakloněni. Jejich oči se na mě budou upírat šest hodin denně po šest dlouhých dnů, kdy jim budu přednášet. Vlastně je to jen pár kritiků ze skupiny asi 50 lidí, kdo mě „nemá rádo“. Ale znáte to. Kolik nejistoty a nepříjemných pocitů vám to může přinést. Bojovat s nimi by bylo vyčerpávající a zbytečné; nenávidět je jakbysmet. Ani jedno by mi nic dobrého nepřineslo a nikam mě neposunulo.

egg-100808_640Když se na tyto znepříjemňovače života podívám srdcem a s láskou, tak vím, že činí to nejlepší, co umí a chovají se tak, jak se kdysi někdo choval  k nim. Stejně jako ta pracovnice supermarketu, která mě s pohrdlivým úsměvem poslala do správného oddělení, když jsem ji požádala o radu. Každý přeci ví, že prostěradla musíte hledat v oddělení textilu – jen já hloupá ne! Co s tím vším dělat?

Jak změnit svět?

Víte, jak můžete změnit druhé lidi a vlastně celý svět? Tím, že změníte sebe! Takovou máme moc a sílu! A kundalini jóga je výsostná cesta vnitřní proměny, která se nevyhnutelně projeví ve vnějším světě.

Jednou z cest, jak ovlivnit, co se nám (uvnitř i venku) děje, je meditace – zklidnění těla, aby se postupně (pře)uspořádala mysl a my se mohli přiblížit Duši, Vesmíru, Bohu, Nekonečnu… Co potřebuji, když mám pocit, že bojuji proti celému světu? Mír. Vnitřní mír! A přesně ten dokáže přinést mantra sat narayan, která zní:

sat narayan wahe guru, hari narayan sat nam

(V přibližném českém překladu oslovujeme pravého vyživovatele, nepopsatelnou moudrost, zdroj tvoření, pravou identitu.)

apple-570965_640Tato mantra otevírá srdce, přináší uvolnění a zbavuje nás vnitřní rezistence. Čím hlouběji se dokážeme ponořit do vnitřního míru, tím silněji pak navenek vysíláme vibrace přátelství, radosti a celkové pohody. Samotnou mantru můžeme zpívat kdykoliv, kdy potřebujeme nalézt vnitřní klid… při vaření, řízení auta, na procházce.

Meditace na vnitřní mír

Meditace sat narayan posiluje účinek mantry a má několik způsobů provedení. V jednom z nich sedíme s rovnou páteří, aby se mohla volně pohybovat bránice. Oči jsou zavřené a za zavřenými víčky stočené směrem k bodu mezi obočím (Třetímu oku).

Ruce spojíme před srdeční čakrou tak, že dlaň pravé ruky směřuje k tělu a dlaň levé ruky dolů k zemi; v této poloze do sebe zahákneme prostředníky obou rukou a dlaně sevřeme v měkkou pěst. Po celou dobu meditace ruce, jako by jemně táhneme od sebe, a udržujeme tak mírný tlak v oblasti srdeční čakry.

Praktikujeme 11 minut každý den, nejlépe po 40 dnů.

Tato meditace se doporučuje také při úplňku. Můžete se k nám připojit na úplňkovou meditaci, kde ji zpíváme 31 minut spolu s krásným pohybovým doprovodem (celestiální komunikací).

Vaše myšlenky budou plynout v rytmu s nádechem a výdechem, přílivem a odlivem. Láska pronikne jako řeka do skrytých zákoutí srdce a oživí je. Mantra sat narayan vás propojí s vodním elementem a přivede k toku života.

***

Meditace sat narayan s celestiální komunikací

Zdroje: Spirit Voyage

***

Veronika ŠilarováVeronika Damanpreet Kaur Šilarová žije jógou, ajurvédou a smysluplnou výživou z přirozených surovin, které s vášní propojuje s fytoterapií a aromaterapií. Věří, že životních změn se dá dosáhnout především na základě jemnosti, lásky, porozumění a radosti. Nabízí osobní ajurvédské konzultace. Více na www.veronikasilarova.cz a www.jimezive.cz.

Příspěvek byl publikován v rubrice Blog, Kundalini jóga se štítky , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.