Sat Nam Rasayan očima nováčka aneb léčit může každý

Autorka: Šárka Kamalpreet Kaur Handlová

Můžete si přečíst informace nebo se zeptat zkušeného léčitele techniky Sat Nam Rasayan, ale moc moudří stejně nebudete. Je to způsob léčení, jehož genialita podle mého spočívá v tom, že aktivně nic netlačíte, žádnou energii nikam neposíláte, takže nemůžete uškodit ani sobě ani klientovi.

Rozpačité začátky s metodou SNR

Můj první dojem byl, že Sat Nam Rasayan (SNR) je hrozná nuda. Snažila jsem se udržet padající hlavu, bojovala se spánkem vždy až do chvíle, než došlo ke střídání ve dvojici a já jsem zaujala roli pacienta a mohla spát úplně regulérně. Co na tom lidi vidí? Po jedné z ukázkových lekcí obvyklého klimbání jsem si všimla, že jsem schopná zaregistrovat ve svém těle nejen dva až tři vjemy jako obvykle, ale třeba deset. To mně nadchlo. Přihlásila jsem se na výcvik, ale moc jistá jsem si tou volbou nebyla.

První výcvikový víkend jsem tradičně proklimbala a prospala. Rada, kterou dostanete, když máte problém s usínáním („snažte se zachytit proces usínání a pozorujte ho“), začátečníkovi moc nepomáhá, ale vytrvala jsem. Učitel, který skupinu vede, naciťuje, co účastníci potřebují, a udělá SNR „kouzlo“ nebo  navrhne meditaci z Kundalini jógy. Nevím přesně, jak lektor takové „kouzlo“ dělá, ale předpokládám, že stejně jako celou tuto techniku to nelze dost dobře popsat slovy, musíte to zažít. K tomu vám právě lektor pomáhá – zažijete meditační stavy, kterých normálně nejste schopni sami dosáhnout.

Hluboké změny ve vnímání

Po jedné společné meditaci se stal zázrak a mně to chvilku šlo. Sice jsem si nemohla být jistá, jestli to dělám správně, ale pokrok byl zřejmý, už jsem tolik neusínala. Pár minut netluču špačky a jsem usazená jako pozorovatel ve svém středu. Tehdy mě to začalo bavit.

Občas se objeví nějaký zajímavý obraz nebo vjem, který pak sdílíte s tréninkovým pacientem. Když jsem trénovala léčení na jedné známé, objevil se v mém zorném poli obraz oka. Když jsem jí o obrazu řekla, byla překvapená, protože měla s okem v té době opravdu velké potíže, o kterých se nezmínila. Radost začátečníka je nezměrná, začínám věřit, že jednou budu třeba i léčit!

Zážitek s Guru Dev Singhem

A víkend s Guru Dev Singhem v Mnichově? Nedá se moc popsat, jakým způsobem pracoval se skupinou více než stovky lidí. Jako by ladil hudební nástroj, vedl nás meditacemi a praktickým cvičením po celý víkend. Nejvíce si vážím privilegia individuální konzultace. Guru Dev se podívá a vidí, z rukávu sype meditaci pro vás na míru. Svoji meditaci jsem začala hned následující den po probuzení. Ta volba totiž sedí jak „hřebíček na hlavičku“.

***

Handlová ŠárkaŠárka Kamalpreet Kaur Handlová vede pravidelné lekce a semináře Kundalini jógy v Brandýse nad Labem, kde vybudovala vlastní jógové studio. Pravidelně učí také těhotné a seniory. Studuje Sat Nam Rasayan a ajurvédu, která ji inspirovala k prodeji ajurvédských čajů. Ve volném čase se intenzívně věnuje budování komunity 3HO a rozvoji národní učitelské asociace Nkyta. Více na www.jogabrandys.czeshop.jogabrandys.cz.

Příspěvek byl publikován v rubrice Blog, Sat Nam Rasayan se štítky . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.