Sadhana: změňte své návyky, změníte svůj osud

Autorka: Guru Sansar Kaur (Magda Matušková)

Představte si své návyky jako polní cestu. Projelo po ní mnoho aut a ta vyjezdila velmi hluboké koleje, ze kterých teď žádné auto nemůže vybočit. Naše myšlenky a jednání podobně „vyjezdily“ dráhy v našem mozku, jejichž následkem opakovaně jednáme na základě určitých, často nefunkčních, myšlenkových vzorců a strategií, mnohdy pocházejících už z doby našich prvních let života.

V praxi to vypadá tak, že se v určitých situacích chováme stejně, jako když jsme byli malí, ale nevíme o tom. Vnímáme jen, že se k nám okolí nechová hezky a zlobíme se na něj a na okolnosti. Všechny návyky a dávné strategie však lze, ať jsou sebevíc zakořeněné, změnit. v Kundalini józe podle Yogi Bhajana k tomu používáme jeden velmi efektivní nástroj – sadhanu.

Sadhana

Sadhana je naše osobní denní duchovní praxe. Je to příležitost každý den si sednout sami se sebou a pracovat se svým tělem, myslí a duší. Je dokázáno, že mozku trvá zhruba 40 dní vyměnit jeden návyk za druhý. A tak si denně, nejlépe brzo ráno, po dobu alespoň 40 dní děláme kriju (cvičení) a meditaci, a tím dáváme našemu mozku šanci změnit naše „zajeté koleje“.

Po celou tu dobu se samozřejmě potýkáme s myslí. Vymyslí si na nás kdejakou záludnost, aby nás od práce na sobě (a na ní) odvedla. Najde nám spoustu činností, které budou daleko lákavější a důležitější než naše sadhana. Bude nám našeptávat, že to stejně nefunguje a že bychom neměli ztrácet čas. Onemocníme, budou nás bolet kyčle, vyrojí se skryté strachy, vzteky a deprese. Každá mysl má nějakou taktiku, jak nás od sadhany odvést. A tehdy je třeba vytrvat, protože vytrváme-li, Vesmír nás podpoří a vítězství je zaručené.

Moje cesta ke každodenní praxi

V roce 2002, když jsem s Kundalini jógou začínala, byla pro mě sadhana nesmírně obtížná. Učitelé na lekcích nám vždy dávali meditace a krije k vyzkoušení a já byla vždy zvědavá, co se mnou udělají. Jako poctivý workaholik jsem toho ale dělala příliš mnoho, takže pro mě bylo těžké „vklínit“ do svého dne ještě něco dalšího. Nerada jsem také vstávala a když jsem svou sadhanu nechala na večer, vždycky mi do ní něco přišlo a tak jsem místo nadneseného pocitu měla výčitky svědomí a stres.

Zkoušela jsem to ale dál a jednoho dne se to zlomilo a já jsem začala na svou sadhanu spoléhat. Začala jsem se na ni těšit. Viděla jsem, že můj den je úplně jiný ve dny, kdy si ji udělám, než když ji vynechám. Ubylo podráždění, přibylo neutrality a intuice. Ubylo strachu a přibylo vnitřní stability. Dostavily se změny ve vztazích a nová práce. Bez sadhany bych neměla odvahu, sílu a energii být sama sebou.

Velkým obratem v mém přístupu k sadhaně byl trénink pro učitele. Jedním z požadavků k získání osvědčení učitele KJ je totiž splnění alespoň jedné kompletní 40denní sadhany. To byla velká výzva. Do té doby jsem se sadhanou totiž spíš jen laškovala. Ale energie skupiny, vzájemná podpora účastníků, moje touha KJ učit a podpora trenérů byly katalyzátorem, který způsobil, že jsem se pokusila změnit svůj životní styl. Je sice pravda, že ještě pár let po kurzu mi trvalo, než jsem sadhanu plně zaintegrovala do svého života, ale nakonec se to stalo.

Někdy moje sadhana trvá 2 hodiny, jindy 15 minut, ale už řadu let jsem nevynechala ani jeden den. Teď třeba už více než 7 měsíců praktikuji hodinovou kirtan kriju (1) na změnu návyků a intuici. Hodně se mi toho v životě mění. Někdy vyplouvají na povrch nepříjemné věci, ale za nic na světě bych proces nepřerušila. Dnes už můj nervový systém takovou disciplinu zvládne. Chci-li něco v životě skutečně změnit, chci-li se zbavit podvědomých návyků, které mě brzdí v rozletu a v naplnění mého poslání, nejde to jinak.

Trénink kundalini jógy pro učitele

Pokud se potýkáte s disciplínou, pokud vás mysl a emoce trápí a berou vám energii, udělejte první krok a požádejte svého učitele KJ o sadhanu nebo mi napište. A pokud chcete projít skutečnou transformací, projděte tréninkem pro učitele. Nebudete litovat. Sejdete se se skupinou skvělých, stejně naladěných lidí, kteří cítí upřímnou touhu být těmi nejlepšími lidmi, jakými mohou být. Setkáte se s učiteli, kteří vám budou nastavovat laťky, abyste se dostali za hranice „krabičky,“ ve které žijete, a mohli žít v souladu s vesmírným proudem namísto věčných stresů a bojů sami se sebou a okolím.

Ale nejdůležitější ze všeho je, že dostanete spoustu nástrojů, se kterými budete schopni každý den vítězit, ať už vám karma přinese do života jakoukoliv výzvu. a pokud cítíte, že trénink není na vaší cestě, přijďte si alespoň s námi zacvičit a zameditovat na Miluj svůj život nebo na letošní Festival kundalini jógy v Libouni. Určitě si s sebou odnesete domů něco, co vám pomůže odstranit pár „přežitých“ návyků a žít „lehčeji.“ s radostí vás uvítáme.

(1) Kirtan krija je meditace, která pracuje také s mantrou sa ta náma. Podrobné instrukce najdete na www.skolakundalinijogy.cz pod záložkou krije a meditace.

***

Guru SansarGuru Sansar Kaur (Magda Matušková) je učitelkou kundalini jógy a zároveň jednou z vedoucích tréninku pro učitele KJ v Praze. Specializuje se na práci s myslí a komunikací, KJ při výuce jazyků atd. Ráda učí především ženy, které potřebují spoustu efektivních nástrojů, aby unesly zodpovědnost, kterou jim ukládá věk Vodnáře, a také učitele ve školách. Jako učitelka jazyků si při každé lekci uvědomuje, jak důležitá je její vlastní denní sadhana, aby mohla nadále vydávat ze sebe to nejlepší a inspirovat své studenty KJ i jazyků a svou práci si užívat.

Příspěvek byl publikován v rubrice Blog, Kundalini jóga se štítky . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.