Prána a vnitřní učitel

Autorka: Guru Sansar Kaur Magda Matušková

Před několika lety jsem narazila na meditaci se zvláštním názvem Aerobní kapacita a efektivita. Oslovila mě tím, že je příjemná na páteř a lépe se po ní dýchá.

Postup: Nalaďte se třikrát opakovanou mantrou ong namó guru dév namó. Potom se posaďte do pohodlného sedu se zkříženýma nohama. Rukama se chyťte za kolena. Hluboký nádech, zadržte dech, roztáhněte maximálně hrudní koš, přitiskněte špičku jazyka na horní patro těsně za zuby, zavřete oči a začněte svižně prohýbat páteř dopředu a dozadu. Až se budete potřebovat nadechnout, zastavte uprostřed, výdech, znovu nádech, zadržte dech a pokračujte. Jazyk celou dobu tlačí na horní patro, oči zavřené. Pokračujte 11 minut. Nakonec se posaďte rovně, hluboký nádech, zádrž. Pozornost zaměřte do třetího oka, bodu mezi obočím kousek nad kořenem nosu. Pak se uvolněte.

Po několika dnech pravidelného praktikování mi meditace přinesla dárek. Bydlím v Los Angeles a celé dny trávím v autě. Nikdy mě nebavilo řídit a v Los Angeles je obrovský provoz. Všichni velmi spěchají, troubí, nebezpečně se předjíždějí, no zkrátka, je to dost nepříjemné. Jeden takový den se kodrcám po ucpané dálnici, když si uvědomím, že mám jazyk přitisknutý k hornímu patru, jako bych dělala tu meditaci – aniž bych ji dělala. V tu chvíli mi došlo, že řídím v obrovském napětí a můj strach z řízení se fyzicky překládá do těla právě tím tlakem jazyka na horní patro. Navíc jsem u toho prakticky nedýchala.

Asi jsem to dělala při řízení pravidelně, protože jsem si záhy uvědomila, že to napětí v těle a hlavně v oblasti ramen, krku a čelistí necítím poprvé. Jakmile jsem jazyk uvolnila, napětí povolilo v celém těle. Od té doby, když jedu v autě a začnu cítit tuhnutí svalů, podívám se, co se děje s jazykem. Je-li v napětí, povolím a tělo a dech se osvobodí. A tak se pravidelnou meditací a jógou trénuje náš vnitřní učitel, naše vědomí.

Naučit se vnitřnímu učiteli naslouchat mi trvalo řadu let, ale díky kundaliní józe dnes většinou vím, co a kdy potřebuji vědět. Nikdo však není imunní proti stresu. Před několika lety jsem začala studovat dva doktoráty a teď jsem ve fázi dizertace. Je to hodně práce a velký tlak – musím obě dopsat do roka. Do toho vedu trénink pro učitele kundaliní jógy v Praze, překládám jógové učebnice, píšu články a ještě si začínám hledat práci. Při takovém zapřažení často mívám často pocit, že je toho na mě moc. Cítím, že mám hlavu tak plnou, že nemůžu kreativně myslet a psát. Je pro mě těžké dělat závažnější rozhodnutí a mít s někým „těžší“ rozhovor, protože se mi zdá, že jsem odpojená od zdroje informací, že nemám sílu čelit světu, že mi došla prána, životní energie. Ve chvíli, kdy si člověk neví rady, nejvíce ocení jogína-učitele. Ten můj, Guru Singh, mi poradil meditaci, která mě denně „zachraňuje“.

Při každém praktikování mi pomáhá najít vnitřní střed a „pozavírat otevřené programy“, které mi běží v pozadí, aniž bych o nich věděla a aniž bych si uvědomovala, co dělají. To mi navrací energii a neutralitu, kterou potřebuji, abych slyšela vnitřní vedení a mohla se soustředit a efektivně fungovat. Kromě toho mi pomáhá se záchvaty paniky, které se objevují, když mám spoustu úkolů a nevím, kde začít, a obzvláště když mě tlačí termíny. Ale dělá i jiné věci. Tato meditace nemá žádné speciální jméno. Já jí říkám „meditace na energii a pozavírání nepotřebných programů“.

Postup: Posaďte se opět do pohodlného sedu, zavřete oči a pomalu se nadechujte pusou. Budete přitom pomalu jakoby „vsávat“ dvě slabiky: vá-hej. Potom začnete velmi pomalu vydechovat a vypouštět přitom další dvě slabiky: gú-rú. Vtahujete vá-hej do plné kapacity plic a vydechujete gú-rú do plné kapacity. Slabiky „se vezou“ na vašem dechu a jsou sotva slyšet, jakoby to byl dech sám. Po 11 minutách, nebo jak bude třeba, začnete dýchat normálně nosem a tím meditaci ukončíte. Efekt je velmi jemný, ale okamžitě pocítíte rozdíl v energii, v pocitu na srdci a hloubce dechu. Video

Chcete-li se nabít pránou a najít cestu ke svému vnitřnímu učiteli, přijeďte s námi a kundaliní jógou oslavit Zimní slunovrat. Info najdete na www.3ho.cz. Chcete-li se naučit, jak si pránu udržet dlouhodobě a jak se naučit naslouchat vnitřnímu učiteli, najděte si učitele v okolí vašeho bydliště (odkaz). Pokud budete do Kundaliní jógy proniknout do hloubky a vytvořit si návyky, které vám pomohou žít vědomější a plnější život, můžete se přihlásit na Trénink kundaliní jógy. Informace najdete zde www.skolakundalinijogy.cz.

***

Guru SansarGuru Sansar Kaur (Magda Matušková) je učitelkou kundalini jógy a zároveň jednou z vedoucích tréninku pro učitele KJ v Praze. Specializuje se na práci s myslí a komunikací, KJ při výuce jazyků atd. Ráda učí především ženy, které potřebují spoustu efektivních nástrojů, aby unesly zodpovědnost, kterou jim ukládá věk Vodnáře, a také učitele ve školách. Jako učitelka jazyků si při každé lekci uvědomuje, jak důležitá je její vlastní denní sadhana, aby mohla nadále vydávat ze sebe to nejlepší a inspirovat své studenty KJ i jazyků a svou práci si užívat.

Příspěvek byl publikován v rubrice Blog, Kundalini jóga se štítky , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.