Autorka: Guru Sansar Kaur
Jak jsem psala, bolestmi hlavy jsem trpěla od dětství…
Tady je pár věcí, které jsem objevila. Někdy pomůže jedna či dvě, někdy je dělám všechny společně.
Mně bolesti hlavy často způsobuje napětí v ramenou a v krku. Otok tlačí na nervy a už to jede. Otok redukuji – na dávné doporučení chiropraktika – ledovým obkladem (v žádném případě horkým, horkou koupelí či sprchou). Pomáhá také gelová arnika a pokud k ní vezmete arnikové homeopatické kuličky, bývá výsledek ještě lepší. Arniku si mažu nejenom na místo, kde mám otok, ale na krk, ramena, záda, nahoru po krku a k tomu si ještě namasíruju čelistní kloub a dolní čelist a místo, kde se schází s krkem.
Kupte si vložky do bot. Sešlapané boty mění zátěž na páteř a i milimetr může způsobit velký rozdíl.
Zkontrolujte, jestli jste nepřibrali. Mně se migrény začaly dít častěji poté, co jsem přibrala v břiše, protože se tím mění držení těla a to zvyšuje často napětí právě v oblasti krční páteře.
Nejezte nic studeného, suchého a křupavého. Pokud trpíte na bolesti hlavy často, vyhněte se jim dlouhodobě. Místo nich teplé tekutiny – čaje, polévky.
Dělejte cviky na uvolnění očí a nečtěte potmě. Bolesti hlavy od očí jsou dost časté obzvláště u lidí, kteří jsou hodně u počítače.
Všimněte si, jak sedíte. Zapojte bod středu.
Při praxi kundaliní jógy, v pozicích struny, kobry a člunu, se ujistěte, že záda tlačíte k podložce. U kobry a člunu zarolujte ramena dozadu, abyste uvolnili oblast hrudní kosti a netáhli cvik krkem. U pozice struny nebo zdvihu a pokládání nohou si podložte záda, pokud máte tendenci se prohýbat. Pokud máte bod středu slabý a pozici struny neudržíte, posilujte postupně, vydržte pár sekund a jakmile, už ve struně nemůžete vydržet, chvilku si odpočiňte, a zkuste to znovu. Vnímejte, jestli v chůzi a sedu zapojujete ty správné svaly.
Pokud máte tendenci být v neustálém napětí, máte potíže uvolnit svaly, jsou dobré čaje na uvolnění. Mně hezky funguje Yogi Tea s levandulí a medem. Máte-li nervový problém, který vám znemožňuje se uvolnit, je dobré brát vitamín B, užívejte devětsil lékařský, magnézium a omega 3. To mám od známého, kterému to doporučili na dlouhodobou bolest hlavy po otřesu mozku. Můžete také pít na noc uvolňující ájurvédský čaj z tulsí, pokud napětí vzniká přes noc, například skřípání zuby. Sklenice vody pokojové teploty se také hodí, pokud nespíte moc dobře. Je dobré si občas namasírovat tělo sezamovým olejem a pak si stoupnout pod sprchu nebo se naložit do vany, nebo si do koupele přidat epsomskou sůl (síran hořečnatý). Nedělejte to ale ve chvíli, kdy vás hlava právě bolí. Tehdy by byl výsledek spíš opačný. Zvýšilo by to otok a tím i bolest.
Pokud v sobě hromadíte vztek, protože se nemůžete nebo vám okolí znemožňuje se vyjádřit, taková situace často způsobuje velké napětí v čelistním kloubu a z toho bolesti hlavy. Pracujte s pátou čakrou, masírujte čelistní klouby arnikou a zkuste následující cvik na uvolnění.
Cvičení na uvolnění čelistního kloubu. Seďte na židli s rovnými zády. Otevřete dokořán ústa a na nádech začněte pomalu otáčet hlavu doleva, pořád ještě s otevřenými ústy na výdech otáčejte hlavu směrem do středu. Vše zopakujte doprava. Celkem 21x na obě strany je optimální. Toto je jeden z mála cviků uvolňující tento kloub, který velmi často způsobuje bolesti hlavy z napětí v krku. Vděčnost k mému ajurvédskému lékaři za tuto radu nezná mezí. Je vhodné ho dělat preventivně i když vás hlava zrovna nebolí, ale pomáhá uvolnit napětí, i když zrovna akutně bolí. Občas toto cvičení po několika minutách opakuji znovu pro větší uvolnění.
Na dlouhodobé uvolnění zad a bolesti hlavy od páteře pomáhá cvičení Mojžíšové. Před lety mi ho doporučila teta, rehabilitační sestra, a nedám na něj dopustit. Najdete ho v knižní podobě i na YouTube. Cvičte s láskou k sobě, netlačte se v pozicích do extrémů. To bývá kontraproduktivní.
Při akutní bolesti hlavy se mi také osvědčila pozice miminka (dítěte) nebo guru pranám (obzvláště s rukama před sebou ale dlaněmi na zemi), protože pokud máte stažená záda, gravitací dech svaly postupně povoluje. Je to velmi jemná metoda.
Je také dobré dlouhodobě chodit jako pacient na ošetření Sat Nam Rasayan a vést pravidelnou každodenní praxi (sádhanu), abyste zklidnili mysl. Shabad krija je výborná na dlouhodobé uvolnění a lepší spánek, dlouhé ek ong kár a řada dalších meditací. Pozor, jak sedíte, pokud nevydržíte sedět v pozici se zkříženýma nohama, seďte na židli. Nedělejte meditaci nebo pranajám, při kterých se zadržuje dech, protože to zvyšuje tlak a při akutní bolesti to může stav ještě zhoršit.
Také jsem našla dvě sestavy, které mi pomohly s bolestmi hlavy dlouhodobě. Self-Adjustment of the Spine v knize I Am a Woman, která hezky uvolňuje pánev a napravuje záda, a Gheranda-samhita neboli Head set z Gururattaniny knihy Relax and Renew, která uvolňuje velmi dobře oblast šíje a zad od hrudi nahoru. Nedělám je ale při akutních bolestech hlavy, spíše preventivně. Při bolestech akutních se mi více osvědčila Mojžíšová a ájurvédská cvičení na čelistní kloub. Pokud jste utrpěli nějaké zranění páteře, krku či hlavy, před cvičením konzultujte s vaším lékařem, jestli je pro vás bezpečné tyto sestavy provádět.
Smyslem tohoto článku není dát vám návod, jak se zbavit bolestí hlavy a migrén. Jeho účelem je spíše navést vás na to, abyste poslouchali svého vnitřního učitele, protože každý z nás může být sám sobě lékařem. Pokud mu budete naslouchat, sami zjistíte, co vaše tělo potřebuje, abyste se cítili lépe. A pokud vám něco z mých osvědčených tipů pomůže, tím lépe.
Sat nám.
***
Guru Sansar Kaur (Magda Matušková) je učitelkou kundalini jógy a zároveň jednou z vedoucích tréninku pro učitele KJ v Praze (www.skolakundalinijogy.cz). Specializuje se na práci s myslí a komunikací, KJ při výuce jazyků atd. Ráda učí především ženy, které potřebují spoustu efektivních nástrojů, aby unesly zodpovědnost, kterou jim ukládá věk Vodnáře, a také učitele ve školách. Jako učitelka jazyků si při každé lekci uvědomuje, jak důležitá je její vlastní denní sadhana, aby mohla nadále vydávat ze sebe to nejlepší a inspirovat své studenty KJ i jazyků a svou práci si užívat.