Autorka: Šárka Kamalpreet Kaur Handlová
Nikdy jsem nebyla obzvlášť ohebná, mojí fyzickou dispozicí je spíše dobré svalstvo, než schopnost dát si nohu za krk. Už kdysi dávno jsem slyšela o proslulé jogínské pozici s názvem lotosový sed. Pamatuji si, že od puberty jsem žila v přesvědčení, že Evropané mají nějakou jinou tělesnou stavbu, protože mé nohy nebyly schopné ani náznaku této pozice. Měla jsem pocit, že bych snad měla mít nějaký jiný poměr v délce kostí na noze, aby ta pozice byla myslitelná. Na výcviku pro učitele Kundalini jógy (KJ) jsem viděla pár lidí (myslím, že byli opravdu jen dva), kteří nohy do té podivné pozice dostanou. Na dlouhou dobu jsem lotosový set pustila z hlavy, byl příliš vzdálený.
Loni jsem absolvovala workshop se Simran Kaur Khalsa věnovaný pozicím v KJ. Měla jsem spoustu otázek ohledně správného provedení pozic, zvláště těch, které jsou náročnější na ohebnost. Chtěla jsem vědět, jak postupně budovat svoji schopnost náročnější pozici lépe zvládnout. Jako učitelku KJ mě pochopitelně zajímalo, jakým způsobem mám tyto pozice vyučovat, pokud jsou studenti méně flexibilní nebo pokud mají nějaké zdravotní omezení. U Kundalini jógy je navíc na místě otázka, jak současně vysvětlit důležité detaily pozice a nenarušit přitom plynutí krije.
Na workshopu se Simran jsem si upřesnila svoji představu o provedení řady náročnějších pozic a také o tom, jak mohu s náročnější pozicí pracovat v Kundalini józe, která během krije omezuje instrukce pro cvičící na nutné minimum. Simran s námi cvičila kriju, do které bych se pro přílišnou náročnost pozic vůbec nepustila. Byla v ní i pozice kola, kterou jsem si se svojí bolavou páteří prostě neuměla představit. Loni jsme si kolo se Simran vyzkoušeli všichni. Pozici lotosu s námi Simran ani nezkoušela, viděla, že bychom si s ní ještě neporadili. Místo toho nás naučila správně provádět jednodušší cviky, tzv. otevírače kyčlí. Stačí docela malé detaily v provedení cviků a váš kyčelní kloub se prostě neuvolní, i kdybyste byli vzorem vytrvalosti. Jsou to chyby, které vídám hodně často. Pokaždé, když pohyb opakujete nepřesně, neděje se nic zvláštního, jen to nevede ke kýženému výsledku. Pokud jste učitel KJ, nepřesné provedení ještě předáváte dál.
Na začátku léta, skoro rok od loňského workshopu, se znovu v mé emailové schránce zjevila pozice lotosového sedu. Byl to odkaz na video s instruktáží k pozici tzv. svázaného lotosu. Je to velmi léčivá ásana, podrobně o ní ve svém videu mluví Mahan Kirn. Začínáte lotosovým sedem, poté překřížíte ruce vzadu za tělem, prsty na rukách chytíte palce nohou a pak přejdete do hlubokého předklonu. To už bylo skoro jako provokace, protože první část mého duchovního jména zní Kamal (v překladu lotos).
Následující ráno po sadhaně jsem jen tak z legrace zkusila založit nohy do lotosového sedu a ono to normálně šlo. Byla jsem úplně šokovaná a samozřejmě nadšená. Můj svázaný lotos sice není dokonalý, ale stejně mám pocit, že se stalo něco výjimečného. Od té doby každé ráno několik minut před meditací praktikuji svázaný lotos, pevně věřím, že tím léčím nedostatky svého fyzického těla. K mému překvapení je to pozice spíše relaxační a vlastně velmi uklidňující. Nepředpokládám, že by pozice lotosu učarovala někomu, kdo nenosí jméno Kamal, ale cítím ve svém příběhu důležité poselství. Pokud máte dobré učitele a vytrváte, všechno je možné! Nenechte si ujít letošní workshop Simran Kaur věnovaný pozicím v KJ.
Vaše,
Kamalpreet Kaur
***
Šárka Kamalpreet Kaur Handlová vede pravidelné lekce a semináře Kundalini jógy v Brandýse nad Labem, kde vybudovala vlastní jógové studio. Pravidelně učí také těhotné a seniory. Studuje Sat Nam Rasayan a ajurvédu, která ji inspirovala k prodeji ajurvédských čajů. Ve volném čase se intenzívně věnuje budování komunity 3HO a rozvoji národní učitelské asociace Nkyta. Více na www.jogabrandys.cz a eshop.jogabrandys.cz.