Léto 2015: jupitersko-saturnská kvadratura a meditace na její překonání

Autorka: Sabina Noorpreet Tošovská

Prázdninové nebe nám nadělí kromě zářícího Slunce, vesměs plného síly, také jednu ošemetnou astrologickou konstelaci: Jupiter a Saturn, dvě nejosudovější planety, se ocitnou po dlouhé době opět v kvadratuře, což je aspekt nepříjemný a náročný.Dochází k němu tak zhruba jednou za 9 let, a když nastane, pocítí ho tak či onak každý – někdo více, někdo méně, u některých lidí to bude s pozitivním dopadem, u mnohých naopak. Záleží totiž na tom, jak vědomě jedinec žije a nakolik jsou pro něj překážky a těžkosti hnacím motorem růstu či naopak balvanem táhnoucím ho ke dnu.

Co znamená kvadratura Jupitera se Saturnem?

Jupiter je planetou expanze, růstu, úspěchu a dává požehnání. Saturn ztělesňuje překážky, omezení, ustrnutí a volá k odpovědnosti. Zatímco jupiterovské síly nám přejí a symbolizují Boží ochranu a štědrost, saturnský princip je neúprosně přísný a přináší osudové zkoušky a nepříjemnosti všeho druhu. Ne nadarmo říkali staří astrologové Saturnovi také Strážce prahu nebo dokonce Velký škůdce. v jistém smyslu jsou Jupiter a Saturn protipóly, a když se jednou za pár let na nebeské ekliptice střetnou, jde o významnou hru těžko slučitelných sil, projevující se různě – podle toho, v jakých se to zrovna odehrává znameních.

Saturn je nyní na konci vodního znamení Štíra, kteréžto znamení mu dává jistý až okultní nádech a schopnost jít do veliké hloubky nevědomých sil a pudů, včetně sexuality. Saturnovský princip ve Štíru dává schopnost hlubinné transformace, bytostné proměny, k níž táhne nezměrnou (leč většinou nevědomou) silou. Nutí nás jít hlouběji do podstaty a odhazovat staré, neplodné vzorce myšlení a jednání; přináší nemilosrdné rány těm částem nás samých, které nestojí na pevných základech.

Jupiter se teď nachází na konci ohnivého znamení Lva. Královský, velkorysý, planoucí, expanzivní, plný ideálů a optimismu. Chce zářit, chce oslňovat, chce tvořit; a má na to. Lví Jupiter nás vede k touze po plném sebevyjádření, po tvůrčím sebe-naplnění, po úspěchu. Přináší připraveným velké dary a také schopnost jich plně využít k rozvoji osobního potenciálu.

Kritické období července a srpna

Jupiter ve Lvu nám říká: expanduj do světa a tvoř své naplnění. Saturn ve Štíru nám říká: stáhni se do hlubin a očišťuj své podvědomí. a tyto dvě síly se kvadraturou střetly v těžké disharmonii. Nejdou sice přímo proti sobě, avšak nespolupracují, překážejí si a vzájemně se o sebe tříští. Jako když se setkají dvě příbojové vlny, z nichž každá jde jiným směrem. Nejsilněji to bude působit v druhé půlce července a v první srpnové dekádě.

Možná ten pocit už znáte: idealismus, touha po osobním rozvoji a chuť do nových projektů naráží na psychickou slabost, nedostatečnou sebedůvěru či jiné vnitřní překážky. a aby toho nebylo málo, přidají se i překážky zevní. Optimismus zešedne, nastoupí sžírající pochyby a ochabne vůle.

Pro některé z nás to bude hlavní téma tohoto léta, zatímco jiní to třeba postřehnou jen ve formě nálad či drobných příhod – to vše záleží na našich osobních dispozicích, karmické zralosti, schopnosti sebereflexe a sebe-vědomí.

Čím může přispět za těchto konstelací kundalini jóga?

Budete-li teď přes léto denně (alespoň 40 dnů) praktikovat některou z kundalinijógových meditací či krijí zaměřených na sílu vůle, pevnost záměru nebo posílení schopnosti být sám sobě autoritou, získáte mocného pomocníka, který vám pomůže nejen překonat negativní aspekty jupitersko-saturnského kvadrátu, ale „vyrůst“ na nich.

A protože navíc bude po celé léto chybět na astrologickém nebi vzdušný prvek (všechny planety v ohnivých či vodních znameních, sem tam v zemských), prospěje nám více než kdy jindy pranajáma jakožto práce s dechem, se vzdušným elementem coby nositelem prány, životodárné energie.

Doporučení na léto

Zkuste například Meditaci na životní kalibr nebo pranajámu zvanou Kalibr pro stálou vlastní autoritu. Vlastníte-li Příručku pro učitele věku Vodnáře, obě tam naleznete. Pokud Příručku nemáte, požádejte svého lektora kundalini jógy, aby vám tyto techniky ukázal, případně si je můžete stáhnout v angličtině zde:

Kalibr pro stálou vlastní autoritu (v AJ)
Meditaci na životní kalibr (v AJ)

Přeji vám všem krásné a růstové léto!

***

Tosovska SabinaSabina Noorpreet Tošovská lektoruje kundalini jógu, pořádá kundalinijógové a seberozvojové semináře, věnuje se astrologii. zároveň s kundalini jógou praktikuje krija-jógu a shledává, že se úžasně doplňují. dlouhodobě se věnuje meditaci a introspektivním technikám. studuje různé metody aktivování intuice, což je v současné době hlavní oblast jejího zájmu mimo jógu, meditaci a astrologii. Více na www.noorpreet.cz.

Příspěvek byl publikován v rubrice Astrologie, Blog se štítky , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.