Láska, nebo strach?

Autorka: Zuzka Lakshmi Kaur Roupcová

Láska a strach jsou dva opačné projevy ve světě duality, ve kterém žijeme. Zatímco LÁSKA je stavem, v němž jsme ve svém středu a jsme spojeni sami se sebou a současně s nekonečnem, strach je stavem, v němž jsme odpojeni a odděleni. Strach a lásku tedy nemůžeme pociťovat najednou.

beach-193786_640Strach je současně jednou z nejsilnějších emocí, která dokáže doslova ve vteřině ovládnout naše tělo i mysl. I když přesnější by asi bylo napsat, že dokáže ovládnout naši mysl a tělo, protože nejprve vstoupí „strach“ jako podnět do mysli. Mysl na tento podnět zareaguje přes nervový systém a vytvoří emoci. A emoce – tedy v našem případě strach – v těle vyvolá fyziologické změny. V první fázi se zrychlí dech, tep, zvýší se krevní tlak a tělesná teplota.

Tyto příznaky jsou velmi podobné těm, které v nás vyvolává stres. Pokud nedokážeme emoci zpracovat, toto „zrychlení“ v nás zůstává a pod jeho vlivem myslíme, jednáme, žijeme… Denně děláme desítky, možná stovky rozhodnutí. A co myslíte, děláme je častěji ze strachu nebo z LÁSKY?

Před časem koloval po internetu pěkný příběh s názvem Dva vlci, ve kterém starý Indián vypráví svému vnukovi, že uvnitř nás neustále svádí boj dva vlci, kterými jsou, zjednodušeně řečeno,  Strach a Láska. Vnuk se po chvíli přemýšlení ptá, který z vlků v boji zvítězí? A starý Indián odpoví, že zvítězí ten vlk, kterého budeš krmit… 🙂

Tak kterého z vlků chceme ve svém životě krmit? Volba je na nás.

V dnešní době se na nás každý den ze všech stran doslova valí podněty, jež mají „za úkol“ v nás vyvolávat emoci strachu! Je to alarmující o to víc, že některé podněty cíleně míří nejen do našeho vědomí, ale i do podvědomí. Jak si s tímhle poradit? Co si počít, co dělat, aby obrazovka našeho vědomí zůstávala čistá, naladěná na důvěru, lásku, radost?

Meditace proti strachu z budoucnosti

S tématem strachu velmi zajímavě pracuje i jedna z meditací kundaliní jógy, která mě nedávno zaujala a o kterou bych se s vámi ráda podělila. Nazývá se Removing Fear of the Future, tedy Odstraňování strachu z budoucnosti. Je to velmi krásná a jemná meditace, která doslova otevře OČI vašeho SRDCE.

Mudra_ZuzkaPostup: Posaďte se pohodlně do zkříženého sedu. Nalaďte se třikrát mantrou ong namó guru dév namó. Spojte své dlaně do mudry podle obrázku, položte hřbet levé ruky do dlaně pravé ruky a pravý palec položte do levé dlaně a levý palec zkřižte přes palec pravý. Prsty pravé ruky zahněte okolo levé dlaně a jemně je držte. Spojení rukou tímto způsobem vám dodá pocit míru a bezpečí.

Tuto mudru položte na své srdeční centrum dlaněmi směrem k tělu. Vyberte si svoji oblíbenou verzi mantry dhan dhan Rám Dás gurú a meditujte. Začněte s délkou 11 minut a pomalu a postupně ji prodlužujte až na 31 minut denně.

Na závěr se zhluboka nadechněte a uvolněte. Zakončete třikrát mantrou sat nám.

Tato meditace dokáže odstranit vaše obavy z budoucnosti, vytvářené podvědomými vzpomínkami z minulosti, a dodá vám sílu jednat ze srdce. Zkřížené palce pomohou neutralizovat horečné kalkulace mysli, které jinak vedou ke strachu a bolesti. Protože právě kalkulace vytvářejí neklid a úzkost a odvádí vás od stavu, v němž jste skrze intuici a srdce spojeni se Zdrojem.

***

Zdroj meditace: SELF Knowledge, Kundalini yoga as taught by Yogi Bhajan

***

Zuzka Roupcova

Zuzka Lakshmi Kaur Roupcová je certifikovanou učitelkou kundaliní jógy podle Yogi Bhajana I. stupně. Vše o jejích aktivitách naleznete na webu www.jogarouz.cz.

Příspěvek byl publikován v rubrice Blog, Kundalini jóga se štítky , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.