Sádhana

“Ty jsi Mistr, proč děláš sádhanu?” Já říkám “Abych zůstal Mistrem!”

Yogi Bhajan

20131201_072347Sádhana znamená denní duchovní praxe. Sádhana je sebedisciplína, která nám umožňuje vyjádřit nekonečno v rámci sebe samého. Je to disciplína mysli a těla, aby sloužily duši.  Sádhana udržuje čistou mysl, aby byla schopna vést naše činy.

Yogi Bhajan poskytl tisíce přednášek plné jogínkých moudrostí, cvičení, meditací a receptů. Neustále opakoval, že naslouchání a čtení jsou pouze prvním krokem, ale je potřebná pravidelná praxe. Moto věku Vodnáře, věku, kterým právě procházíme zní “Já vím, a proto věřím.” Praktická osobní zkušenost je nezbytná, abychom byli schopni integrovat tuto starobylou moudrost. Pravidelné osobní denní praktikování jogy a meditace a s tím souvisejících cvičení se nazývá sadhana.

Ranní sádhana  – očista našeho podvědomí

Věnovat se cvičení před východem slunce je důležité, protože úhel, který v té době vytváří slunce a země, je výborný zejména pro meditaci. V tuto dobu máme k dispozici velké množství prány a rytmus našeho těla je mnohem příznivější pro očistné procesy, než po zbytek dne. Jen málo lidí je v tuto dobu vzhůru, shon a hluk běžného dne není ještě v plném proudu, a nejsme tolik rušeni v naší duchovní praxi.

Prostředí sádhany

Při sádhaně vstáváme nejlépe 2,5 hodiny před východem slunce,v tzv. amrit vela. Je dobré provádět sádhanu v příjemném prostředí, protože se stáváme senzitivní a prostředí, které nás  obklopuje má velký vliv na to, s jakou lehkostí se dostáváme do stavu meditace.

Příprava těla na sádhanu

Před sádhanou je dobré vypít několik sklenic vody, osprchovat se studenou vodou a nastartovat tak krevní oběh. Poté se převléci do pohodlného oblečení, které budete používat pouze na sádhanu, nejlépe v bílé barvě.

Jógové cviky

Každý den týdne má svou energii. V astrologii je každý den týdne asociován s rozdílnou planetou, proto si můžete vybrat cvičení podle planet a jejich energie každý den jiné a nebo si vybrat jednu kriju nebo meditaci a věnovat se jí do hloubky po dobu 40, 90, 120 nebo 1000  dní.