Mantry

_DSC0049Každý prvek vesmíru je v neustálé vibraci, která se nám jeví jako světlo, zvuk a energie. Lidské smysly jsou schopny zachytit pouze zlomek tohoto nekonečného spektra vibrací, a tak je pro nás složité porozumět tomu, že to Slovo, o kterém se píše v Bibli, je ve skutečnosti souhrn všech vibrací, které jsou základem veškerého stvoření, které zároveň chrání vše, co bylo stvořeno. Člověk může vyladit své vědomí za pomoci mantry tak, aby bylo schopno vnímat tento shluk vibrací. Tím, že budeme  vibrovat v rytmu svého dechu určitý zvuk, který je součástí tohoto tvořivého zvuku či proudu zvuku, budeme schopni zvýšit svou citlivost k celému spektru vibrací. Je to podobné, jako když brnkneme na strunu hudebního nástroje. Jinými slovy, když budete vibrovat, vesmír bude vibrovat s vámi.“

Jak funguje recitace manter?

Účinkem mantry na lidskou mysl a tělo se zabývá Nád jóga, která empiricky ověřila, jak zvukové vibrace ovlivňují mysl a ducha, jak pohyb jazyka v ústech a stimulace reflexních bodů na horním patře v dutině ústní účinkuje na chemické složení v mozku. Vědomí můžeme změnit tím, že změníme chemické složení mozku. Na horním patře se nachází 84 bodů, které fungují stejně jako klávesnice počítače, ze které hypothalamus – počítač, přijímá signály ze zvukových vzorců manter. Hypotalamus nicméně neřídí jenom vitální funkce, ale také podněcuje naše nálady, emoční chování a sexualitu. Recitací manter také můžeme prospět svému emočnímu stavu a pozitivně ovlivnit deprese, intuici, posílit schopnost soucítění či podpořit naši inteligenci.

Prostřednictvím recitace manter můžeme doplout do stavu bez hranic – Anahat, kdy mantra rozezní každičké vlákno našeho bytí, kdy vymizí dualita a vibrace zvuku mantry se stane námi, naší součástí. Staneme se součástí koncertu, jehož skladba bude za hranicí všeho, co bychom byli schopni vytvořit prostřednictvím lidského omezeného ega. Na závěr koncertu přijde skladba „Ticho“, kdy budeme schopni vnímat svou „duši“ a jednat podle její vůle.

Jak dosáhnout účinku mantry?

Zvuk má vždy svůj účinek, ale můžeme jej umocnit dodržením tří klíčových bodů. Je důležité udržet přesný rytmus a správný počet taktů u každé konkrétní mantry. Při recitaci mantry je také klíčové být pozorný a zaměřený na projekci a vysílat pránu z čistoty, hloubky své duše. Důležité je také mantru správně vyslovovat a tak tlačit jazykem na dané body horního patra v ústech. Naučíme-li se usměrňovat naši mysl za pomocí kvantové technologie zvuku Shabd Guru, budeme obdařeni harmonizací a propojením mysli a těla. Šabd guru ovlivňuje nervovou a endokrinní soustavu a dokáže tak podpořit hojení organizmu a pozitivně ovlivňovat naše emoce a imunitní systém.

Abychom byli schopni vibrovat Šabd, je nutné se zcela ztišit, soustředit se na zvuk a vzdát se všech vazeb naprostým odevzdáním se, oddáním se proudu zvuku, který vzniká recitací. Pokorným odevzdáním se zvuku se nám otevřou dveře do Nekonečna, božského Univerza, jehož zrníčko je zaseto v srdci každého z nás.

Více o jednotlivých mantrách najdete v Mantrapedii.