Kundaliní jóga a ajurvéda

Autorka: Veronika Damanpreet Šilarová

Vedle účinných krijí a meditací nabízí Kundaliní jóga mnoho rad k životnímu stylu – jak se stravovat, co dělat, jak co nejlépe žít… Setkáváme se s nimi tím více, čím déle Kundaliní jógu praktikujeme. A v rámci učitelského výcviku se v této oblasti noříme do ještě větší hloubky.

Kořeny a souvislosti jógového životního stylu

Možná vás někdy napadlo, z čeho vlastně tyto pokyny vycházejí.

Rady, jak vést šťastný, zdravý a celistvý život, které nám v rámci učení Kundaliní jógy předal Yogi Bhajan a které jsou dále rozvíjeny jeho žáky, nepřicházejí ze vzduchoprázdna. A ačkoliv to není vždy výslovně řečeno, vycházejí převážně ze starověkého učení ajurvédy.

Na samém začátku si však řekněme, že svrchovaná je osobní zkušenost. Nemusíme nutně něčemu rozumět, abychom po vyzkoušení cítili, zda nám to vyhovuje a dělá dobře, či nikoliv.  Pokud jste si však někdy položili otázku „proč“, pak vám právě ajurvéda může dát odpovědi.

Annamája kóša: tělo – prána – duch

Jóga i ajurvéda mají společné indické kořeny a jsou neodlučně spjaty. Ajurvéda se zaměřuje na fyzické tělo (annamája kóšu) a jeho optimální fungování. Ve vyrovnaném těle se může správně pohybovat dech (prána) a díky tomu stoupat duch či kundaliní energie.

Zjednodušeně řečeno je annamája kóša první z vrstev, ze kterých sestává člověk ve své celistvosti. Anna znamená potrava, jídlo, a ajurvéda se podrobně zabývá výživou, protože potraviny jsou nejdostupnější lék (nebo jed!). Cokoliv vložíme do úst, spustí fyziologické procesy a vyvolá chemické a energetické změny v těle, a tím i v dechu a duchu.

Fyzické tělo je základ

Fyzické tělo může být sice naši nejhrubší a nejpozemštější vrstvou, je to však základ všeho ostatního, a proto je dobré vědět, jak s ním co nejlépe žít a spolupracovat. K tomu ajurvéda nabízí i mnoho dalších znalostí a nástrojů, jako třeba byliny, léčivé směsi, marmové body, masážní a očistné techniky, esenciální oleje a hlavně tisíci lety prověřené porozumění světu a člověku.

A právě ajurvédou a jejím spojením s Kundaliní jógou se v těchto článcích budeme zabývat. Ptejte se. Pište, co by vás zajímalo. Rády se vašimi dotazy necháme inspirovat.

***

Veronika ŠilarováVeronika Damanpreet Kaur Šilarová žije jógou, ajurvédou a smysluplnou výživou z přirozených surovin, které s vášní propojuje s fytoterapií a aromaterapií. Věří, že životních změn se dá dosáhnout především na základě jemnosti, lásky, porozumění a radosti. Nabízí osobní ajurvédské konzultace. Více na www.veronikasilarova.cz a www.jimezive.cz.

Příspěvek byl publikován v rubrice Ajurvéda, Blog se štítky . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.