Jogínský zvěřinec

Autorka: Jana Long

Řekla bych, že to, co se děje ve čtvrtky odpoledne v Centru kundaliní jógy v Jindřišské, je „absolutní jóga v denním životě“ 🙂 Test, absolutní zkouška pozornosti, intenzita v každém okamžiku… Ne, nejedná se o zvláštní seminář –  pouze o jógu pro maminky v přítomnosti dětí. Jak uvádí program: matky cvičí, děti řádí kolem.

Jógu učím od roku 2008, ale tento „zvěřinec“ se jaksi vylíhl sám. Nejdřív se jednalo o „seriózní“ těhotenskou jógu a pak se děti již narodily a matky chodily dál. Neříkám, že se jedná o bůhvíjaký trhák, úplně narváno nemáme. Dokonce jsme časem hodiny rozdělily – prvotěhotné z nás měly trošku strach. V podmínkách připomínajících dobře fungující cirkus, jsme si my, více otrlé, docela dobře zacvičily, zatímco něžné těhotné trnuly nebo nějak raději podruhé už nepřišly.

Malounko k tomu mfrogs-1030279_640ožná přispěl můj drahý malý trysko-syn, který ze začátku už při zpěvu první mantry ong namó vyžadoval kojení anebo již většího vzrůstu naléval olejíček do reprobeden. Důkazem hravě zvládnutého mateřství i učitelství byl můj majstrštyk: přebalování pokakaného, zatímco jsem ženám předepsala meditaci či pránajám.

Nyní jsme už oba vyzrálí a na jógu raději docházím sama. Můžu tak během relaxace lépe odtáhnout děti do prostoru šaten, kde hrajeme klíčkovanou, což je disciplína sestávající z vytahování a zasouvání všech klíčků od skříněk. Nebo mažeme mýdlo ve sprchovém koutu, popřípadě za zavřenými dveřmi zpíváme. Maminky zatím snad zaslouženě odpočívají.

Zkrátka a dobře, vždy ženám říkám, ať raději zajdou na jinou hodinu bez dětí, ale schopnost matky k podávání maximálních výkonů v nuzných podmínkách je obdivuhodná. A to prosím klidně chodí  matky v šestinedělí s miminkem i starším sourozencem! Samotnou by mě zajímalo, co by na to naše počínání řekl Yogi Bhajan 🙂

Ženy kojící, zpívající, tančící, cvičící, krásné bohyně, co se dokáží povznést. Dokážou se napojit nejen na sebe, ale i své děti, dokážou se soustředit v hluku… Když se po hodině nesměle vrací Hynek, hračky jsou posbírané, drobečky zametené, klíčky od skříněk zohýbané jen malounko. Předstíráme, že se nic nestalo. Ale většinou aspoň na okamžik je během hodiny klid, děti jsou někde spokojené a všichni jsou naladění na jedné vlně, souzníme. Tento okamžik je prchavý jako život.

Děkuji vám, ženy bojovnice, za to, že jsem mohla být průvodkyní ve vašem těhotenství i mateřství. Užívejte života a mějte svaté, šťastné a zdravé děti.

Sat nám.

***

Jogínka, surfařka, cestovatelka, manželka a děvče pro všechno… Kundaliní jógu studuji od roku 2005. V roce 2008 učitelský výcvik 1. úrovně v Espaňole, Nové Mexiko. V roce 2010 Conscious Pregnancy (Vědomé těhotenství). Učím jak kundaliní jógu, tak jógu pro těhotné ve Španělsku, na Costa Rice, v New Yorku a teď v Praze. Kundaliní jóga dodala mému životu duševní klid, fyzickou kondici a spoustu krásných manter, stala se neodlučitelnou součástí mého života. Momentálně mám tu čest prověřit si všechny rady a nauky na svém vlastním mateřství.

Příspěvek byl publikován v rubrice Blog, Kundalini jóga se štítky . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.