Jak nám bylo s Krishnou Kaur

Autorka: Veronika Damanpreet Kaur Šilarová

Na Krishnu Kaur jsem poprvé nejspíš narazila v této písničce…

…a hned jsem jí propadla. Nastavila jsem si její Ek ong kár jako zvonění na mobilu. Teprve postupně mi začalo docházet, že je to významná učitelka kundaliní jógy, autorka několika učebnic a mnohaletá souputnice Yogi Bhajana.

Česká komunita kundaliní jógy je zatím poměrně malá, ale i tak se k nám daří pozvat zajímavé zahraniční učitele. Pomalu, ale jistě zjišťuji, že každé takové setkání je pro mě v nějakém směru inspirující. Čtyřdenní seminář s Krishnou Kaur jsem si nemohla nechat ujít, přestože se konal v Německu (a za německé ceny). Mimo jiné miluji afromerickou kulturu, dlouhou dobu jsem k ní měla blízko, a teď mi občas chybí.

Z Prahy nás vyrazilo pět žen v jednom autě. Cesta trvala necelých pět hodin a ekologickou farmu, kde se seminář Autentické Já konal, jsme našly díky svým orientačním schopnostem a digitální navigaci bez problémů. Ubytování bylo jednoduché a pěkné, v pokojích s vlastním sociálním zařízením či bez. Oproti seminářům konaným v ČR však stálo prakticky stejně jako samotný workshop. Ójé, ale stálo to za to. Obzvláště jídlo, které bylo připravováno ve znamení hojnosti a z biosurovin. Při veškeré té fyzické a duchovní práci, kterou na semináři odvádíte, nechcete myslet ještě na to, že musíte spěchat na jídlo, aby na vás něco zbylo.

Třeba vás bude zajímat, kolik nás to všechno stálo. Nuže s čtyřdenním seminářem to bylo takto: 250,- euro za účast, 233,- euro za ubytování a jídlo a při pěti lidech každá 418,- Kč za benzín za celou cestu. Mimochodem, účastnický poplatek nám byl snížen o 30 %. Z toho plyne, nebojte se poprosit o „slevu“ či „dar“. Můžete výměnou nabídnout nějakou pomoc na místě. Také ceny pro skupiny o několika lidech bývají nižší.

Krishna Kaur jako by vlastně ani nic velkého nedělala. Prováděla nás den po dni od rána do večera. Byla s námi i na sádhanu, kterou však vedl někdo z účastníků. Seminář byl totiž součástí několikaletého výcviku v jógové terapii, takže většina z cca 50 přítomných byla učitelé a učitelky kundaliní jógy.

Krishna Kaur je mašina. Nic ji nezastaví. A zároveň pracuje jemně a s vesmírnou grácií. Přichází krásně oblečená, každý den s jinou barevnou šálou a obrovským turbanem, pod kterým můžeme pouze tušit dlouhé a bohaté vlasy. Krišně je 78 let, její fyzická výdrž je však nezlomná, žádná ásana ji nezaskočí a když jsme dělali něco náročného, prováděla to celou dobu s námi, aby nás podržela. Ještě zmiňme překladatelku a jednu z organizátorek, nejspíš padesátnici (ale kdo ví, mohlo jí být i víc), která tlumočila a při tom prováděla kliky třeba v trojúhelníku.

Skupina účastníků a účastnic byla z velké části německá, s několika kolegy z Rakouska. Naše česká grupa byla velmi pěkně přijata. Všichni byli otevření jít s námi jak do pracovní skupinky, tak s námi poobědvat. A řekněme si upřímně, sdílet niterné záležitosti v cizím jazyce není snadné ani samozřejmé. Mimo několika osobních vhledů jsem si ze semináře odvezla zkušenost, že stojí za to jezdit na mezinárodní akce a propojovat se se zahraničními kolegy a kolegyněmi.

Jsem ráda, že jsem jela, a prožitek ve mně doznívá doposud.

20160612_074008

***

A co na to Šárka Kamalpreet Kaur Handlová?
„Krishna je báječná vitální třicátnice, která má z nějakého důvodu už 78 let. Její smysl pro humor je božský, doteď mám úsměv na rtech, když si vzpomenu na její grimasy, vtip a nadhled, se kterým vše podává. Byl to báječný workshop, proměnil mou otrávenou náladu a pocity marnosti z poslední doby na stav spokojenosti a harmonie. Němečtí a Rakouští jogíni byli strašně milí, chovali se tak nějak autenticky nebo co. Netypickým rysem tohoto workshopu byla opulentní strava v biokvalitě podávaná formou bufetu s tolika dobrotami, že mi oči přecházely.“

***

Veronika Silarova_Aquamarine TurbanVeronika Damanpreet Šilarová žije jógou a ajurvédou, které s vášní propojuje s bylinkami a esenciálními oleji. Věří, že životních změn se dá dosáhnout především na základě jemnosti, lásky, porozumění a radosti. Je certifikovanou lektorkou kundaliní jógy podle Yogi Bhajana a hatha jógy (RYT 200). Nabízí osobní konzultace. Více na www.veronikasilarova.cz awww.jimezive.cz.

Příspěvek byl publikován v rubrice Kundalini jóga, Mezinárodní dění se štítky . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.