Jak fungují mantry? Zvuk a vibrace…

Autorka: Veronika Damanpreet Šilarová

Z kresleného seriálu Simpsonovi si toho moc konkrétního nepamatuji, tuto otázku, kterou položila Lisa, však ano: „Vydá padající strom, který nikdo nevidí, zvuk?“ Je to otázka, možná kóan, na kterou můžete v různých obměnách občas narazit. Má pouze inspirovat myšlení, nebo má jednoznačnou odpověď? A jak to vůbec souvisí s tématem manter?

Yogi Bhajan o mantrách řekl: „Mantry nejsou bezvýznamné, mantry mají sílu. Jsou vibrací mysli ve vztahu k Vesmíru. Věda o mantrách vychází ze skutečnosti, že zvuk je formou energie s určitou strukturou, silou a konkrétním, předvídatelným účinkem na čakry a lidskou psychiku.“

Mantra je vyslovované či zpívané slovo nebo spojení několika slov s určitým obsahovým významem. Důležitým aspektem manter je jejich zvuk.

Co je to vlastně zvuk?

wave-545129_640Zvuk je vibrace. Pro nás je důležité si uvědomit, že zvuk vzniká z vibrace, a to na rozhraní smyslového orgánu uší! Jinak řečeno, zvuk vzniká, když vibrace zasáhnou naše uši. Vibrace je primární, zvuk sekundární. A záleží také na „schopnostech“ uší. Všichni například víme, že pes slyší pískání na píšťalku (vibraci), kterou my ani neslyšíme, ačkoliv ji máme v puse (tedy přímo pod ušima).

Vibrace je všudypřítomná. Neustále námi a každou naší buňkou vibrují vibrace a my je přijímáme, naše tělo je cítí a my na ně vědomě či nevědomě reagujeme. Vibrační vlny nejvíce ovlivňují velmi citlivý nervový a endokrinní (žlázový) systém člověka. Mantra záměrně a vědomě pracuje s vibracemi.

Mantra: vibrace, synchronizace, význam

Zpěv mantry má přímé a jednoznačné fyziologické účinky: silně rozvibruje mozek – hypothalamus a  hypofýzu (podobně jako kdybychom je masírovali). Při zpěvu mantry vyslovujeme určitý text – pozitivní afirmaci, jejíž samotný význam nás ovlivňuje na psychické úrovni. Vyslovujeme samohlásky, které mají vibrační účinek, a souhlásky, při nichž udeříme jazykem o horní patro úst, kde se nachází řada reflexních bodů. Vibrace samohlásek i údery souhlásek ovlivňují činnost hypofýzy, hlavní žlázy endokrinního systému nacházející se kousek od horního patra, a hypothalamu, rozhraní mezi nervovou a endokrinní soustavou. Optimalizuje se činnost žláz s vnitřní sekrecí i neurochemie těla.

Dalším významným účinkem zpěvu manter je synchronizace – dechu, tlukotu srdce, sladění ve skupině, naladění na Vesmír a vibraci Nekonečna. Nepřekvapí nás, že zpěv či opakovaná modlitba je důležitou součástí mnoha kultur a náboženství – vibrace zvuku funguje jako duchovní vodič.

Účinky a sílu manter můžete na vlastní kůži (a mozek) zažít na Zimním slunovratu 2019, kde je jedním z pilířů programu společný zpěv jedné ze základních manter Sa re sa sa.

A nyní již dokážeme odpovědět na otázku: Vydá padající strom, který nikdo nevidí, zvuk?

***

Zdroje:
Tento článek vychází z knihy autorů Stauth, C. a Khalsa Dharma Singh, M.D. 2002. Meditation As Medicine: Activate the Power of Your Natural Healing Force. Atria Books. Kniha je k dostání i v elektronické podobě a vřele ji doporučuji všem, kteří se chtějí čtivou formou dozvědět více o tom, jak meditace fyziologicky, psychicky i duchovně ovlivňuje lidský organismus. Autorem je lékař a mnohaletý praktikant Kundaliní jógy. Případné nepřesnosti a nesrovnalosti v článku padají na mou hlavu.

***

Veronika ŠilarováVeronika Damanpreet Šilarová žije jógou a ajurvédou, které s vášní propojuje s bylinkami a esenciálními oleji. Věří, že životních změn se dá dosáhnout především na základě jemnosti, lásky, porozumění a radosti. Je certifikovanou lektorkou Kundaliní jógy podle Yogi Bhajana a hatha jógy (RYT 200). Nabízí osobní konzultace. Více na www.veronikasilarova.cz a www.jimezive.cz.

Příspěvek byl publikován v rubrice Kundalini jóga se štítky , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.