Kundaliní jóga a astrologie

Autorka: Sabina Noorpreet Tošovská

Možná praktikujete pravidelně kundaliní jógu, možná je dokonce součástí vaší osobní cesty. Děláte-li ji opravdu poctivě, s odstupem času možná s údivem nahlížíte, jaký posun směrem k lepšímu se udál ve vašem těle, zdraví, psychice, energii. Pak je na místě otázka: k čemu mi vůbec může být dobrá astrologie, když jdu cestou, která mě tak skvěle posouvá dál?

20150528

 „Vy sami jste Mistrem svého osudu, vy sami jste předurčením svého horoskopu,
vy sami jste vůdcem svého dne, vy sami jste světlem svého života.“
– Yogi Bhajan 1983

Proč k józe ještě astrologie?

Odpověď je celkem jednoduchá: Astrologie může poskytnout dobrou mapu na cestu a „předpověď počasí“. Není to cesta sama a ani vás nepostaví na nohy, ale dá vám vědomí toho, jakým terénem kráčíte, kde jsou zrádná místa, jimž je lepší se vyhnout, kdy asi bude pršet a taky co si s sebou vláčíte v batohu. Kdo kdy byl na delší túře, jistě mi dá za pravdu, že všechny tyto informace je dobré mít, bez ohledu na to, jak zdatný a pokročilý jste chodec.

Osobní horoskop lze chápat jako kartografii naší aktuální karmy. Osvětlí mimo jiné, co je a co není v souladu s naším bytostným založením, čemu se vyplatí věnovat energii a čemu ne. Napoví nám, jaké úkoly nás v této inkarnaci čekají a jak jsme na ně vybaveni. Může být i dobrým vodítkem pro výběr optimálních jógových cvičení a sestavení osobní sádhany. Na druhou stranu, je pošetilé chápat svůj horoskop jako jakýsi nezměnitelný zákon, který ovládá naše životy, a my nad tím nemáme téměř žádnou moc. Tak to rozhodně není. Pravda je někde uprostřed.

Každý máme nějak v životě rozdané karty – někdo má karty plné trumfů, někdo horší a třeba i s černým Petrem. Karty, jaké jsme při narození dostali, opravdu měnit nemůžeme, je to naše výbava do hry zvané život. Ale jakou hru s nimi budeme hrát, už je zcela na nás, tam máme svobodnou volbu. Lze zahrát skvělou hru i s mizernými kartami. a naopak, sebelepší karty vám nezaručí, že váš život-hra nebude totální propadák.

Yogi Bhajan a astrologie

Určité historické propojení jógy jako takové a astrologie je nepopiratelné. Platí to i pro kundaliní jógu, o čemž svědčí například texty k mudrám. Yogi Bhajan měl k astrologii postoj, který bych nazvala „vstřícný s výhradou“. Zabýval se astrologií řadu let a dospěl k závěru, že je to skvělá a užitečná nauka. Ostatně byl to právě on, kdo vtiskl kundaliní józe, jak ji známe, ideje Vodnářského věku, které pocházejí z astrologického konceptu kvalit světových věků.

Yogi Bhajan astrologii používal a zdá se, že se i někdy radil s astrology. Doporučoval dobře se seznámit se svým slunečním znamením, neboť ono nám dává jasnou zprávu o tom, jaká je naše základní pozemská nátura – a právě v ní máme excelovat, stát se v ní mistry, až se nakonec dostaneme nad ni. Učil totiž zároveň, že smyslem kundalini-jógové cesty je dostat se nad svou karmu, překonat omezení daná naším osobním horoskopem.

Stejně jako jiní Mistři i on byl přesvědčen, že čím dále je člověk na duchovní cestě, tj. čím je vědomější a vnitřně svobodnější, tím menší má na něj jeho horoskop vliv. Říkal: „V astrologii jde o to, jaké konstelace ovlivňují z nebes naši existenci tady na zemi a co máme dělat pro to, abychom se nad to povznesli.“ Učil, že máme každý den poctivě dělat svou sádhanu, abychom se vymanili z vlivu svého horoskopu – abychom jednou mohli s úlevou pocítit, jaké to je, být opravdu plně „healthy, happy and holy“.

***

Tosovska SabinaSabina Noorpreet Tošovská lektoruje kundalini jógu, pořádá kundalinijógové a seberozvojové semináře, věnuje se astrologii. zároveň s kundaliní jógou praktikuje krija-jógu a shledává, že se úžasně doplňují. dlouhodobě se věnuje meditaci a introspektivním technikám. studuje různé metody aktivování intuice, což je v současné době hlavní oblast jejího zájmu mimo jógu, meditaci a astrologii. Více na www.noorpreet.cz.

Příspěvek byl publikován v rubrice Astrologie se štítky . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.